Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Budynek D (Szpital w Nysie)
2
 
 
 
 
  ID: 512614

Szpital Powiatowy im. Błogosławionej Siostry Elżbietanki Marii Merkert

Krankenhaus, Szpital Miejski im. Edmunda Biernackiego



Budowa
1910
 
Pierwszy szpital miejski w Nysie otwarto dopiero w 1893 roku. Wynikało to z istnienia w mieście licznych dawnych instytutów i dzieł charytatywnych, więc nie widziano potrzeby tworzenia nowych. W maju 1827 roku przy ul. Brackiej otwarto pomieszczenie dla chorych, a następnego roku kolejne pomieszczenie przeznaczono dla zmarłych. Wkrótce okazały się one za małe; w 1831 roku zaproponowano budowę szpitala miejskiego. Sprawa zakończyła się na urządzeniu prowizorycznego szpitala doraźnego (tzw. „Nothkrankenhaus”) ...
Pierwszy szpital miejski w Nysie otwarto dopiero w 1893 roku. Wynikało to z istnienia w mieście licznych dawnych instytutów i dzieł charytatywnych, więc nie widziano potrzeby tworzenia nowych. W maju 1827 roku przy ul. Brackiej otwarto pomieszczenie dla chorych, a następnego roku kolejne pomieszczenie przeznaczono dla zmarłych. Wkrótce okazały się one za małe; w 1831 roku zaproponowano budowę szpitala miejskiego. Sprawa zakończyła się na urządzeniu prowizorycznego szpitala doraźnego (tzw. „Nothkrankenhaus”) przy ul. Wałowej, w pobliżu teatru. W 1855 roku szpital przeniesiono na ul. Królowej Jadwigi (Wilhelmstraße 29); zmieniono też jego nazwę z szpitala doraźnego na szpital miejski (Städtisches Krankenhaus). Zwiększyła się liczba przyjmowanych pacjentów do 60 - 70 chorych rocznie. Do szpitala przyłączono bieżącą wodę, sanitaria podłączono do miejskiej kanalizacji.

Decyzję o wybudowaniu nowego szpitala podjęto w 1901 roku tworząc Komisję mającą zająć się sprawą głosowania mieszkańców, przygotowaniem projektu i odpowiedniej dokumentacji oraz rozstrzygnięciem lokalizacji szpitala. 2 grudnia 1908 roku wmurowano kamień węgielny i dokument erekcyjny pod budowę nowego szpitala miejskiego. Projekt szpitala był konsultowany z różnymi placówkami tego typu. Najskuteczniejszy okazał się wyjazd do Merano w północnych Włoszech, gdzie nysanie otrzymali do wglądu plany i akta budowy tamtejszych szpitali. Ze wszystkimi szczegółami zawartymi w planach i aktach zapoznał się Weigman, mistrz murarski odpowiedzialny za projekt nyskiego szpitala. Fasadę budowli projektował Wahlich architekt z Wrocławia. Zgodnie z ówczesnymi przepisami na 10 tys. mieszkańców przewidywano szpital z 50 łóżkami. Nowy nyski szpital był przewidziany na 120 łóżek i obejmował trzy oddzielne budynki: główny wybudowany systemem kombinowanym w kształcie litery H, budynek dla zakaźnie chorych i prosektorium. Szpital wybudowano zgodnie z najnowszymi wówczas założeniami architektonicznymi: sale były przestrzenne, ogrzewane centralnie, wentylowane i oświetlane elektrycznie (szpital posiadał własny generator prądu). Każdy oddział wyposażono w kuchenkę, łazienkę i umywalki z bieżącą ciepłą i zimną wodą, prysznice, WC. Ponadto w szpitalu była sauna i wanny do kąpieli elektrolitycznych. Wszystkie oddziały i dyżurki miały łączność telefoniczną z portiernią, gdzie znajdowała się centrala telefoniczna.

Główny budynek posiadał pięć oddziałów: po dwa na parterze i pierwszym piętrze, piąty oddział na drugim piętrze. Oddziały 1-4 posiadały tzw. dużą salę – 14 osobową, mniejszą 5-8 osobową, ponadto w sumie było 9 sal jednoosobowych, a na drugim piętrze dwie sale dla 4-5 pacjentów. Szpital wyposażono w dwie sale operacyjne, pomieszczenia przygotowawcze. 5 pomieszczeń zabezpieczonych kratami przeznaczono dla nerwowo i psychicznie chorych. W suterenach przygotowano pomieszczenia dla chorych więźniów, chorych wenerycznie i z chorobami skórnymi. Wejście do obu oddziałów zabezpieczono kratami. Na drugim piętrze znajdowała się do dziś istniejąca kaplica; witraże przedstawiają: Chrystusa uzdrawiającego chorego - dzieło artysty Thorwaldensa. Na zewnątrz w portalu umieszczono płaskorzeźby: w środku herb miasta - św. Jana Chrzciciela; w prawym polu trzy symbole odnoszące się do zdrowia – słońce, woda i medycyna. W lewym polu umieszczono: symbole wiary, nadziei i miłości. Główną klatką schodową można było przejść do zaplecza gospodarczego: w suterenach znajdowała się pralnia, na parterze pomieszczenia kuchenne, łazienka, na pierwszy piętrze i na poddaszu pomieszczenia dla sióstr – klauzura. Pralnię i kuchnię wyposażono w najnowsze urządzenia. Sutereny z poddaszem łączyła winda dla celów gospodarczych.

Szpital był własnością miasta, a w dniu poświęcenia, 2 maja 1910 roku został przekazany pod zarząd Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Na uroczystości przybyła z Wrocławia Matka M. Lamberta Fleischer, ówczesna przełożona generalna Zgromadzenia. W Szpitalu Miejskim w Nysie siostry elżbietanki pracują do dnia dzisiejszego, chociaż 1 marca 1953 roku zmuszono je do opuszczenia klauzury w szpitalu a pomieszczenia zagospodarowano na inne cele.

Sporządziła: s.M. Margarita Gabriela Cebula CSSE
Cytat ze strony www.zoznysa.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1915
    komentarze: 1
    Szpital miejski w Nysie.
  • Data: 1911
    komentarze: 0
    Szpital miejski.
  • Data: 1911-1914
    komentarze: 0
    Szpital w Nysie.
  • Data: 1911-1915
    komentarze: 0
    Nyski szpital na widokówce z obiegu 1915 r.
  • Data: 1912
    komentarze: 0
    Szpital w Nysie.
  • Data: 1912
    komentarze: 0
    Miejski szpital w Nysie.
  • Data: 1913
    komentarze: 0
    Szpital miejski w Nysie.
  • Data: 1914
    komentarze: 0
    Fragment nyskiego Parku Miejskiego z kortami tenisowymi.
  • Data: 1915
    komentarze: 0
    Szpital w Nysie.
  • Data: 1920-1925
    komentarze: 0
    Miejski szpital w Nysie
  • Data: 1920-1925
    komentarze: 0
    Szpital Miejski na przedwojennej pocztówce. Wyraźniejsza wersja ...
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 0
    Dawny szpital miejski w Nysie.
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 0
    Szpital miejski w Nysie i kościół św. Piotra i Pawła.
  • Data: 1920-1935
    komentarze: 0
    Szpital miejski w Nysie.
  • Data: 1924
    komentarze: 0
    Szpital Miejski .Po lewej widoczna wieża kościoła Garnizonowego!
  • Data: 1925-1935
    komentarze: 0
    Budynek Główny nyskiego szpitala na przedwojennej pocztówce.
  • Data: 1928
    komentarze: 0
    Szpital miejski i kościół w Nysie.
  • Data: 1928
    komentarze: 0
    Nysa. Szpital, dzielnica Radoszyn i jaz na Nysie.
  • Data: 1935-1940
    komentarze: 0
    Szpital miejski w Nysie.
  • Data: 1939
    komentarze: 0
    Szpital w Nysie.
  • Data: 1958-1961
    komentarze: 0
    Nyski szpital na pocztówce z obiegu 1961 r. fot. Zb. Pęczkowski ...
  • Data: 1960-1964
    komentarze: 0
    Szpital, widok http://dolny-slask.org.pl/753132,foto.html?idEntity=512614 ...
  • Data: 1970
    komentarze: 0
    Szpital na pocztówce wysłanej w 1970 roku. Fot. A. Śmietański