Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 542251

Głubczyce S.A. Zakłady Piwowarskie Hurtownia Piwa

Giesmannsdorfer Fabriken Spiritus – Preßhefe – Brauerei - Gesellschaft m.b.H.



Budowa
1863
Status
Istnieje częściowo
 
Historia Goświnowic sięga roku 1370 (Goswindorf). Goświnowickie dobra rycerskie odkupił od poprzednich właścicieli ( prawdopodobnie minorytów) w 1837 roku wrocławski bankier Carl Friedenthal, który zaczął systematycznie zagospodarowywać liczący 1100 morgów areał. W 1842 roku ruszyła cegielnia oraz napędzana maszyną parową gorzelnia. W 1847 roku fabryka drożdży prasowanych, jako pierwszy tego typu zakład w całych ówczesnych wschodnich Niemczech. W 1856 roku ruszył młyn parowy, a w 1860 roku największa ...
Historia Goświnowic sięga roku 1370 (Goswindorf). Goświnowickie dobra rycerskie odkupił od poprzednich właścicieli ( prawdopodobnie minorytów) w 1837 roku wrocławski bankier Carl Friedenthal, który zaczął systematycznie zagospodarowywać liczący 1100 morgów areał. W 1842 roku ruszyła cegielnia oraz napędzana maszyną parową gorzelnia. W 1847 roku fabryka drożdży prasowanych, jako pierwszy tego typu zakład w całych ówczesnych wschodnich Niemczech. W 1856 roku ruszył młyn parowy, a w 1860 roku największa w okolicy fabryka serów. Browar parowy i słodownia powstały na samym końcu, wraz z fabryką wyrobów glinianych w roku 1863. Dobra rycerskie w Goświnowicach należały w tym okresie do najlepiej i najintensywniej prowadzonych gospodarstw na całym Górnym Śląsku . Na ich terenie mieszkało w 1863 roku 278 osób, które były zatrudnione, bądź należały do rodzin zatrudnionych pracowników.
W 1864 roku dobra odziedziczył po ojcu Dr. Rudolf Friedenthal. Rudolf urodził się we Wrocławiu w 1827 roku, zmarł w Goświnowicach w roku 1890. Już od młodości interesował się polityką. Zanim objął kierownictwo goświnowickiego przedsiębiorstwa, był starostą, a w latach 1874-1879 pruskim ministrem rolnictwa. Po jego śmierci w 1890 roku Browar w Goświnowicach został przez spadkobierców przebudowany. Wyposażono go między innymi w napęd elektryczny, kotły warzelne ogrzewane parą, dwie maszyny do produkcji lodu firmy Linde oraz oświetlenie elektryczne. Produkowano piwa dolnej i górnej fermentacji, lemoniady, wody mineralne oraz słód na sprzedaż. Przed wybuchem I wojny światowej głównymi produktami browaru było ciemne piwo typu monachijskiego, jasne typu pilzeńskiego oraz tak zwane „Reformbier“, piwo o dużej zawartości ekstraktu, lecz małej zawartości alkoholu.
W 1921 roku zakład został przejęty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał wynosił 660 000 Marek. Funkcje dyrektorów spółki objęli John Höper oraz Emil Rothenburg. Funkcję mistrza piwowarskiego w browarze objął Adolf Pock, w słodowni Otto Wittich. W dwudziestych latach zakupiono nowoczesną linię do mycia oraz napełniania butelek. Pod koniec lat dwudziestych przedsiębiorstwo zatrudniało już 360 osób. Głównymi produktami browaru były w tym okresie piwa pilzeńskie i eksportowe, oprócz których produkowano w dalszym ciągu lekkie piwa górnej fermentacji oraz napoje bezalkoholowe. Do rozwożenia swych wyrobów firma posiadała 6 wagonów kolejowych, 6 samochodów oraz 17 zaprzęgów konnych. W tym okresie posiadano już przedstawicielstwa w Nysie, Koźlu i Dzierżoniowie.
W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej pełna nazwa firmy brzmiała: „Giesmannsdorfer Fabriken Spiritus – Preßhefe – Brauerei – Gesellschaft m.b.H.“, Goświnowickie fabryki spirytus – drożdże prasowane – browar – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Funkcje dyrektorów pełnili Dr. Karl Riemann oraz Emil Rothenburg, mistrzem piwowarskim był Adolf Pock.
W 1938 roku firma zatrudniała 264 pracowników. Oprócz piwa i słodu produkowano lód, wyroby spirytusowe, napoje bezalkoholowe, drożdże prasowane oraz paszę dla zwierząt. Browar posiadał swoje przedstawicielstwa w Nysie, Raciborzu, Głogówku, Paczkowie, Ścinawie, Kujawach i Bielawie. W 1938 roku browar wstąpił do Związku Browarów Górnośląskich OBV, w którym otrzymał numer członkowski 19.
Autor:
Andrzej Urbanek

W XX w. był to jeden z największych browarów na Śląsku. Browar został zniszczony w 1945 r. Do dzisiaj pozostał budynek warzelni, piwnice, część budynków magazynowych oraz słodownia i gorzelnia jako odrębne przedsiębiorstwa. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1902
    komentarze: 0
    Litografia z Goświnowic ukazująca kolejno, kościół katolicki Nawiedzenia ...
  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Goświnowice.Szkoła ewangelicka, fabryka, gospoda i kościół ewangelicki.
  • Data: 1910-1920
    komentarze: 2
    Browar i gorzelnia w Goświnowicach.
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 0
    Goświnowice. Fabryka, pałac, szkoła i sklep Knocha.
  • Data: 1920-1934
    komentarze: 0
    Goświnowice. Sklep Franza Knocha, urząd skarbowy, pałac i fabryka.
  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Reklama zakładów
  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Reklama zakładów
  • Data: 1935-1940
    komentarze: 2
    Gdzieś w Goświnowicach.