Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Celna, Nysa
foxi: Arek Markowski via FB: dodam jeszcze, że po remoncie powinni dodać ten słup z zegarem, nie wiem jak jest teraz bo już dawno nie byłem w Nysie.
Linia kolejowa nr 287 Opole Zachodnie - Nysa
moose (administrator): Dziękuję za dokumentację - przystanek dopisany.
Klasztor SS. Maryi Niepokalanej, al. Wojska Polskiego, Nysa
Tony: Budynku nie widać, ale są schody. To chyba będzie tutaj: .
Wojenny magazyn prochu (ruina), Nysa
13smok: Dziękuję za odpowiedź.
Pomnik poległym pionierom w Afryce, Nysa
Petroniusz (admin): Nie przepraszaj, w sumie nie podpowiedziałem Ci abyś przeczytał co na temat dodawania znaczników mówi nasze ABC - (punkt 4). Teraz już wiesz, na pewno będzie lepiej. Dodawaj kolejne. :)
Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Gierczak Emilii, Nysa
Wolwro: Można połączyć programem do panoram

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
Tony
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
pavelo
blatro
blatro
panAeL
rok - Administrator
rok - Administrator
antypuszka
rok - Administrator
rok - Administrator
panAeL
panAeL
panAeL

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Nysa - Śląski Rzym
Autor: TadPiotr°, Data dodania: 2006-02-26 12:08:22, Aktualizacja: 2006-02-26 12:08:22, Odsłon: 2948

Nysa - historia i kultura
Nazwa miasta pochodzi na nazwy rzeki, która przepływa przez miasto. Z kolei nazwa rzeki jest prawdopodobnie starsza od napływających osiedleńców germańskich czy słowiańskich, należy do praeuropejskiej warstwy nazewniczej. Bardzo stara osada handlowa. .; od 1201 posiadłość biskupów wrocławskich, którzy mieli swoją rezydencję w mieście. Biskupi mogli chronić się w Nysie w przypadku zatargów z książętami wrocławskimi. Aż do końca panowania austriackiego na Śląsku była państwem biskupim, którzy nie szczędzili pieniędzy na inwestycje budowlane, dzięki czemu w mieście powstało wiele bardzo cennych budynków barokowych. Miasto lokowane 1223; ważny ośr. handl. na szlaku z Pragi do Wrocławia. Miasto znane było z handlu i produkcji sukna i płótna. Od 1521 drukarnia istniała w mieście drukarnia, drukująca m.in. pol. książki, w 1624 założono kolegium jezuickie. Zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej (1618–48); ponowny rozwój nastąpił w XVIII w. W państwie prus (1741-1945). została zamieniona w twierdzę, co zahamowało rozwój miasta. Jak wszędzie na Śląsku, w 1810 nastąpiła sekularyzacja dóbr kościelnych, co dporowadziło do zaniedbań wielu cennych budynków. Od 1847 Nysa miała połączenie kolejowe z Brzegiem i Wrocławiem (obecnie ponownie miasto ma połączenie z Brzegiem), od 1887 z Opolem. Podczas II wojny świat. podobóz obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, obozy pracy przymusowej; w 1945 zamieniona w twierdzę, zniszczona w ponad 50%. Od 1945 w granicach Polski. Miasto wypalone stało po wojnie, zostało rabunkowo zniszczone przez wydobywanie ogromnych ilości zabytkowej cegły. Odbudowano główne zabytki: ogromny gotycki kościół św. Jakuba, tzw. katedrę (ze względu na obecność biskupów), jak tez budowle monumentalne, bez ratusza, którego wieża była jedna z wyższych na Dolnym Śląsku. Zatarto układ urbanistyczny, który jest do odczytania jedynie dla wprawanego oka. Miasto boryka się z ogromnym bezrobociem, po zamknięciu produkcji samochodów dostawczych w 2002 roku, inwestycje przemysłowe są wstrzymywane ze względu na plany rozwoju przemysłu turystycznego (bliskość gór, m.in. pasma Jesioników w Czechach, a także gór Kotliny Kłodzkiej), wiele zbiorników sztucznych, stosunkowo mało zdewastowany krajobraz wsi..

/ / /